share

FRANSIZ TOST SANDVİÇ EKMEĞİ PAIN DE MIE TARIFI

by
fransiz tost sandvic ekmegi pain de mie

Pain de mie Fransızların tost ekmeği olarak kullandığı temel sandviç ekmeklerinden biridir. Fransızların tost ekmeği olarak ünlenen brios ekmeği hem daha zor hem de daha zengin bir ekmektir. Brios yoğun yumurta ve tereyağı içeriğine sahiptir, bundan bazı durumlarda ağır kaçabilir ve her sandviç malzemesi, peynir ile uyumlu olmayabilir. Pain de mie briosa göre çok daha az tereyağı içerir ve yumurta kullanmaz, tadı daha nötr olduğu için her türlü malzeme ile tost ve sandviç ekmeği olarak kullanılabilir. Marketten paket tost ekmeği almak yerine bu ekmeği yapabilirsiniz. Marketteki tost ekmeklerin icinde cok alakasız malzemeler oluyor, bu sayede cok doğal bir tost ekmegi yapabilirsiniz. Marketteki ekmeklerin tersine içinde bir miktar süt ve tereyağı var, bu da ekmeği daha lezzetli yapıyor. Ekmeğin diğer ilginç tarafı içinde taze çekilmiş karabiber var. Karabiber sevmiyorsanız eklemeyin, ya da sevdiğiniz başka bir baharat ekleyebilirsiniz. Karabiber kullanacaksanız taze çekilmiş karabiber kullanın çünkü hazır karabiberin kokususu tadı daha az yoğun olur.

Ben ekmeği yaparken Kitchen Aid mikser kullandım ama siz hamuru normal mikser ya da  elinizle yapabilirsiniz. Bu ekmeği uzun ekmek fırın kabında  pişiriyoruz, uzun log şeklinde ekmek üretmek için.

Ekmek yaparken terazi kullanmalısınız, bu sayede her zaman mükemmele yakın sonuç alırsınız. Fırında yapılan kek, börek, ekmek gibi hamur işlerinde ürünlerin birbirine oranları önemlidir, bu oran tutmaz ise, sonuç istediğimiz gibi olmaz. Tuz, maya gibi çok az kullanacağımız malzemelerde ise kaşık ölçüsü kullanabiliriz. Çünkü 1-2 gram fark sonucu çok değiştirmez.

Bu tarifte ekmek ünü kullandım, biraz da normal un. Ekmek ünü proteini yüksek un demek, bu sayede gluten gelişimi yani mayalanması kolay olur. Bulabilirseniz ekmek unu kullanın. Protein oranı en az %12’dir. Fransa’nin ünlü  ve eski fırını  Poilane’nin klasik tarifini kullanıyorum.

 FRANSIZ TOST SANDVİÇ EKMEĞİ PAIN DE MIE MALZEMELERI

294 gram yüksek proteinli ekmeklik un

98 gram normal un

1 yemek kaşığı şeker

240 ml süt

2 şeker kaşığı aktif kuru maya

3 yemek kaşığı ılık su

1.5 şeker kaşığı tuz

2 şeker kaşığı ince çekilmiş karabiber

3 yemek kaşığı (42 gram) tereyağı (oda sıcaklığında)

 FRANSIZ TOST SANDVİÇ EKMEĞİ PAIN DE MIE TARIFI

 1. Un ve şekeri karıştırın.
 2. Kullanacaksanız karabiberi çekin, taze çekilmiş  karabiber daha iyi bir tat verecektir,.
 3. Sütü ısıtın , ılık olsun (37-45 derece)
 4. Ufak bir kaba aktif kuru mayayı ekleyin, içine 1 yemek kaşığı ılık su ekleyin ve karıştırın. 2 dakika bekleyin, ve çatal ile hızlıca karıştırın ve mayanın aktifleştigine yani ufak gözeneklerin oluştuğuna emin olun, gözenekler  oluşmazsa  biraz daha bekleyin, gözenek olmaz ise, bir daha yapın. Maya aktif olmuyorsa su ya çok sıcak ya soğuktur (çok sıcak su mayayı öldürür , soğuk su da mayayı aktif etmez). Ya da mayanın süresi geçmiştir, ya da bozulmuştur.
 5. Maya su karışımını, tuz ve karabiberi ekleyin. Tuz ve mayayı birbirinden uzak ekleyin, tuz mayayı öldürür. Mayayı ekleyip üstünü unla kaplayin bu sayede karışmazlar.
 6. Ben malzemeleri Kitchen Aid mikserde hamur aksesuarı ile karistirip yoguracagim , siz tercih ettiğiniz yöntemle hamuru oluşturup yogurabilirsiniz. Kitchen Aid ile ilk başta düşük hızda tüm malzemeleri karıştırıyoruz.
 7. Bu aşamada 2 yemek kaşığı ılık su ve ılık sütü ekliyoruz. Düşük hızda başlayıp orta hızda hamuru yoğuruyoruz. Ya da mutfak tezgahında elimiz ile yoğurabiliriz.
 8. Hamur biraraya geldikten sonra tereyağını ufak parçalar ile ekliyoruz. Kitchen Aid mikser kullanmamızın  en büyük sebebi, hamurda tereyağı olması. Hamura tereyağını ekleyince yoğurmak zorlaşıyor, ve çok fazla yoğurunca  tereyağı eriyor. Kitchen Aid ile tereyağı kaybolup hamur ile birleşene  kadar karıştırıyorum, orta hızda.
 9. Büyük cam karıştırma kabini tereyağı ile yağlayın ve yoğurduğunuz  hamuru buraya ekleyin. Üstünü mutfak havlusu ile örtün. Hamur burada en fazla 2.5 saat mayalanacak. Ideal ısı  20-25 derece. Eğer mutfaginiz soğuk ise ben mayalandirmayi fırında yapıyorum. Bir tencerede su kaynatıp, kaynar kaynamaz tencereyi fırına koyuyorum, tencereden çıkan buhar fırına nem kattığı için hamurun kuruma şansı kalmıyor ve hamur da sıcak bir ortamda mayalaniyor. 2.5 saat en fazla mayalanma süresi ama hamurunuz daha önce iki katına çıkabilir, hamuru 1-1.5 saat sonra kontrol edin. Eğer  hamur iki katına  cıktıysa , hamurunuz hazırdır.
 10. Ekmeği pisireceginiz fırın kabini nötr bir sıvı yağ ile yağlayın, uzun ekmek fırın kabı bu ekmek için en iyi kaliptir.
 11. Hamur mayalandıktan  sonra mutfak tezgahına un ekleyin ve hamuru buraya koyun, burada hamura şekil vereceğiz. Bileğinizin  tersi (elinizin topuğu) ile hamurun ortasını düzleştirmeye başlıyoruz, yavaşça. Hamurun yan tarafları şiş kalacak, sadece orta tarafı biraz daha düzelecek. Hamurun ortasını açarken hamuru uzatıyoruz , ve hamur kullandığımız kalıptan biraz daha uzun olmalı. Daha sonra bir taraftan yavaşça çekip yanlara uzatarak hamuru roll gibi yuvarlayacağız  ve bu hamuru fırın kabına ekleyeceğiz.
 12. Burada ikinci mayalandırma yapacağız. Hamur fırın kabindan biraz daha az yükselene kadar mayaliyoruz.
 13. Fırını 200 dereceye ısıtıp, ekmeği 35 dakika pişiriyoruz.
 14. Ekmek piştikten sonra fırın kabindan alıp soğumaya bırakıyoruz.
 15. 1 saat soğumasını bekleyip afiyetle yiyoruz.
 16. Ekmeği mutfak havlusu ya da kağıt poşet içinde 5 gün oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Afiyet olsun

 FRANSIZ TOST SANDVİÇ EKMEĞİ PAIN DE MIE TARIFI

Pain de mie Fransızların tost ekmeği olarak kullandığı temel sandviç ekmeklerinden biridir. Fransızların tost ekmeği olarak ünlenen brios ekmeği hem daha zor hem de daha zengin bir ekmektir. Brios yoğun yumurta ve tereyağı içeriğine sahiptir, bundan bazı durumlarda ağır kaçabilir ve her sandviç malzemesi, peynir ile uyumlu olmayabilir. Pain de mie briosa göre çok daha az tereyağı içerir ve yumurta kullanmaz, tadı daha nötr olduğu için her türlü malzeme ile tost ve sandviç ekmeği olarak kullanılabilir. Marketten paket tost ekmeği almak yerine bu ekmeği yapabilirsiniz. Marketteki tost ekmeklerin icinde cok alakasız malzemeler oluyor, bu sayede cok doğal bir tost ekmegi yapabilirsiniz.
Prep Time4 minutes
Cook Time35 minutes
Total Time5 hours
Course: ekmekler
Cuisine: Frans?z Mutfa??
Keyword: fransiz ekmekleri, fransiz hamurisi tarifleri, sandvic ekmekleri, tost ekmekleri
Author: Keyif veren yemekler

Malzemeler

 • 294 gram yüksek proteinli ekmeklik un
 • 98 gram normal un
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 240 ml süt
 • 2 şeker kaşığı aktif kuru maya
 • 3 yemek kaşığı ılık su
 • 1.5 şeker kaşığı tuz
 • 2 şeker kaşığı ince çekilmiş karabiber
 • 3 yemek kaşığı 42 gram tereyağı (oda sıcaklığında)

Tarif

 • Un ve şekeri karıştırın.
 • Kullanacaksanız karabiberi çekin, taze çekilmiş  karabiber daha iyi bir tat verecektir,.
 • Sütü ısıtın , ılık olsun (37-45 derece)
 • Ufak bir kaba aktif kuru mayayı ekleyin, içine 1 yemek kaşığı ılık su ekleyin ve karıştırın. 2 dakika bekleyin, ve çatal ile hızlıca karıştırın ve mayanın aktifleştigine yani ufak gözeneklerin oluştuğuna emin olun, gözenekler  oluşmazsa  biraz daha bekleyin, gözenek olmaz ise, bir daha yapın. Maya aktif olmuyorsa su ya çok sıcak ya soğuktur (çok sıcak su mayayı öldürür , soğuk su da mayayı aktif etmez). Ya da mayanın süresi geçmiştir, ya da bozulmuştur.
 • Maya su karışımını, tuz ve karabiberi ekleyin. Tuz ve mayayı birbirinden uzak ekleyin, tuz mayayı öldürür. Mayayı ekleyip üstünü unla kaplayin bu sayede karışmazlar.
 • Ben malzemeleri Kitchen Aid mikserde hamur aksesuarı ile karistirip yoguracagim , siz tercih ettiğiniz yöntemle hamuru oluşturup yogurabilirsiniz. Kitchen Aid ile ilk başta düşük hızda tüm malzemeleri karıştırıyoruz.
 • Bu aşamada 2 yemek kaşığı ılık su ve ılık sütü ekliyoruz. Düşük hızda başlayıp orta hızda hamuru yoğuruyoruz. Ya da mutfak tezgahında elimiz ile yoğurabiliriz.
 • Hamur biraraya geldikten sonra tereyağını ufak parçalar ile ekliyoruz. Kitchen Aid mikser kullanmamızın  en büyük sebebi, hamurda tereyağı olması. Hamura tereyağını ekleyince yoğurmak zorlaşıyor, ve çok fazla yoğurunca  tereyağı eriyor. Kitchen Aid ile tereyağı kaybolup hamur ile birleşene  kadar karıştırıyorum, orta hızda.
 • Büyük cam karıştırma kabini tereyağı ile yağlayın ve yoğurduğunuz  hamuru buraya ekleyin. Üstünü mutfak havlusu ile örtün. Hamur burada en fazla 2.5 saat mayalanacak. Ideal ısı  20-25 derece. Eğer mutfaginiz soğuk ise ben mayalandirmayi fırında yapıyorum. Bir tencerede su kaynatıp, kaynar kaynamaz tencereyi fırına koyuyorum, tencereden çıkan buhar fırına nem kattığı için hamurun kuruma şansı kalmıyor ve hamur da sıcak bir ortamda mayalaniyor. 2.5 saat en fazla mayalanma süresi ama hamurunuz daha önce iki katına çıkabilir, hamuru 1-1.5 saat sonra kontrol edin. Eğer  hamur iki katına  cıktıysa , hamurunuz hazırdır.
 • Ekmeği pisireceginiz fırın kabini nötr bir sıvı yağ ile yağlayın, uzun ekmek fırın kabı bu ekmek için en iyi kaliptir.
 • Hamur mayalandıktan  sonra mutfak tezgahına un ekleyin ve hamuru buraya koyun, burada hamura şekil vereceğiz. Bileğinizin  tersi (elinizin topuğu) ile hamurun ortasını düzleştirmeye başlıyoruz, yavaşça. Hamurun yan tarafları şiş kalacak, sadece orta tarafı biraz daha düzelecek. Hamurun ortasını açarken hamuru uzatıyoruz , ve hamur kullandığımız kalıptan biraz daha uzun olmalı. Daha sonra bir taraftan yavaşça çekip yanlara uzatarak hamuru roll gibi yuvarlayacağız  ve bu hamuru fırın kabına ekleyeceğiz.
 • Burada ikinci mayalandırma yapacağız. Hamur fırın kabindan biraz daha az yükselene kadar mayaliyoruz.
 • Fırını 200 dereceye ısıtıp, ekmeği 35 dakika pişiriyoruz.
 • Ekmek piştikten sonra fırın kabindan alıp soğumaya bırakıyoruz.
 • 1 saat soğumasını bekleyip afiyetle yiyoruz.
 • Ekmeği mutfak havlusu ya da kağıt poşet içinde 5 gün oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Afiyet olsun
Tags:
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode