share

Ras el Hanout, Fas Baharat Karisimi Tarifi, Nedir

by
ras el hanout baharat karisimi

Ras el hanout, Fas mutfağında yaygın olarak kullanılan çok yönlü ve güzel kokulu bir Fas baharat karışımıdır. Bu lezzetli baharat karışımının kökeni birçok yüzyıl öncesine dayanır, ancak Arapça ‘ras el hanout’ kelimesini, yani ‘dukkanın tepesi’ anlamına çevirerek doğasını anlayabiliriz.

Bu, karışım için kullanılan baharatların tüccarın dükkanında bulunan en kaliteli baharatlar olduğunu gösterir. Ras el hanout’un mükemmel şekilde kullanıldığı en yaygın geleneksel Fas yemeği, soğan, bal, üzüm, tarçın ve safranla yapılan kalın, tatlı ve tuzlu bir sos içinde pişirilen zengin bir kuzu yemeği olan mrouzia’dır.

Ras el hanout herhangi bir yemeğe lezzetli ve aromatik bir Fas dokunuşu katar. Fas’ta, karışımda kullanılan baharat sayısı 60’ı veya daha fazlasını bulabilir, bu da tarifin bir dükkandan diğerine önemli ölçüde farklılık gösterdiği anlamına gelir. Bazıları kurutulmuş gül tomurcukları veya rezene tohumları içerirken, diğerleri galangal veya meyan gibi daha sıradışı malzemeler kullanabilir. Sizlerle paylaştığım tarif oldukça basit ve hazırlaması kolaydır, ancak oldukça geniş bir malzeme yelpazesi kullanır, bu yüzden elinizde olmayan bir veya iki baharat için çok endişelenmeyin.

RAS EL HANOUT Malzemeleri

(Yaklaşık 20g Yapar)

1 çay kaşığı kişniş tohumu

1 çay kaşığı kimyon tohumu

1 çay kaşığı karabiber taneleri

1 çay kaşığı beyaz biber taneleri

1 çay kaşığı karanfil

1 çay kaşığı çörekotu

1 çay kaşığı anason tohumu

1 çay kaşığı rezene tohumu

5g yıldız anason

5g kakule kapsülü

1 çay kaşığı toz zerdeçal

5cm uzunluğunda tarçın çubuğu

1 çay kaşığı kurutulmuş gül yaprakları

Bir tam muskatın yaklaşık 12 rendesi

RAS EL HANOUT Tarifi

Tüm malzemeleri, zerdeçal, tarçın çubuğu, kurutulmuş gül yaprakları ve muskat hariç, orta ateşte kuru bir tavada yerleştirin ve 4-5 dakika boyunca kokulu hale gelene kadar kavurun.

Kavrulmuş baharatları, zerdeçal, tarçın çubuğu, kurutulmuş gül yaprakları ve muskatla birlikte bir mutfak robotuna veya baharat veya kahve öğütücüsüne aktarın, gerekirse tarçın çubuğunu makineye sığdırmak için daha küçük parçalara ayırın. Baharatlar ince öğütülünceye kadar öğütün.

Öğütülmüş baharat karışımını ince bir elekten geçirin, elekten kalanı atın ve ras el hanout’u sıkıca kapanan bir kapaklı temiz bir kavanozda saklayın. Serin, kuru ve karanlık bir yerde, mutfak dolabınız gibi saklayın – 3 yıla kadar saklanabilir.

Tags:
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode