share

Kaju Domates Soslu Tofu Tarifi (Mattar Paneer)

by
vegan domates kaju korili tofu tarifi

Popüler bir Hint sosu olan Kaju Domates Sosu birçok et ve sebze yemeğinde baz olarak kullanılır. Bu çok lezzetli olan sosun klasik domates soslarından farkı krema yerine kaju fıstığının ve farklı baharatları kullanılması. Geleneksel olarak, kavrulmuş ve ezilmiş kajular pişmiş soğan ve domates ile püre haline getirilir. Ama ben bu versiyonda daha hızlı bir sos yapmak için kajulari direk atıp en son her şeyi püre haline getirdim.

Pek bir tadı olmaya tofuyu yemek için güzel bir tarif, bu sos o kadar lezzetli ki, tofunun tatsızlığını unutturuyor. Yanında haşlanmış pirinç/pilav yiyebilirsiniz. Yanında tereyağlı pilav önermem, çünkü domates sosu ile ağır olabilir. Pirinç de bu domates sosu ile tatlandiriyoruz.

Bu tarifte kullanacağınız tofu ekstra sert olmalıdır, yumuşak tofu bu tarifte dağılır.  İlk önce tofuyu sade yağda kızartıyoruz. Sonra tofulari başka bir tabağa alıp ayni tavaya soğana, sarımsak ve zencefili ekleyip kavuruyoruz. Kaju fıstıklarını ekleyip birkaç dakika fıstıkları da soğan ile kavuruyoruz. Üstüne baharatları ekleyip baharatları kokusu çıkana kadar kavurmaya devam ediyoruz. Tarife domates ve su ekleyerek devam ediyoruz. Bu karışım bir sure pişirdikten sonra el blenderi ile pure haline getiriyoruz. En son donmuş bezelye ve tofulari ekleyip malzemeleri bu sosta pişirmeye devam ediyoruz. Ayrıntılı tarif ve ölçüler aşağıda

Kaju Domates Soslu Tofu Tarifi (Mattar Paneer) Malzemeleri

¼ bardak saf yağ  (ghee yağ)

225 gram ekstra sert tofu, 2 cm küpler halinde kesilmiş ve suyu alinmış

1 orta boy sarı soğan, ince doğranmış

½ çay kaşığı zencefil ezmesi veya taze rendelenmiş zencefil

½ çay kaşığı sarımsak ezmesi veya taze rendelenmiş sarımsak

¾ çay kaşığı kırmızı toz biber

1 çay kaşığı kimyon tohumu

¼ çay kaşığı zerdeçal tozu

3 orta boy domates, ince doğranmış

1 çay kaşığı tuz

1 bardak kaju

225 gram dondurulmuş bezelye (çözülmeye gerek yok)

3 yemek kaşığı krema veya kaju kreması (isteğe bağlı)

½ çay kaşığı garam masala (isteğe bağlı)

Servis için pirinç

 

 

Kaju Domates Soslu Tofu Tarifi (Mattar Paneer) Yapılışı

Saf yagi büyük bir tavada veya orta ateşte 30 saniye veya eriyene kadar ısıtın. Isıyı orta dereceye düşürün ve tofu küplerini sık sık çevirerek, her tarafı altın rengi olana kadar, yaklaşık 5 dakika hafifçe kızartın. Çıkarın ve kağıt havlu serilmiş bir tabağa alın.

Aynı tavada soğan, zencefil ve sarımsak ekleyin ve ara sıra karıştırarak 5 ila 7 dakika veya soğanlar yarı saydam olana kadar orta ateşte pişirin. Kaju fıstıklarını ekleyerek malzemeleri kavurmaya devam edin

Kırmızı biber tozu, kimyon tohumu ve zerdeçal ekleyin ve kokuları çıkana kadar yaklaşık 30 saniye ila bir dakika karıştırın. Domatesleri ve tuzu karıştırın. ¾ su bardağı su ekleyin. Karışım hafifçe kalınlaşana kadar, yaklaşık 3 ila 5 dakika orta ateşte pişirin.

Isıyı orta-düşük seviyeye indirin. Bezelye ve tofulari ekleyin ve karıştırın. 5 dakika veya istediğiniz yoğunluğa ulaşana kadar pişirin. İsterseniz üstüne krema ekleyip üstüne garam masala serpin. Pirinç ile servis yapın.

Kaju Domates Soslu Tofu Tarifi (Mattar Paneer)

Pek bir tadı olmaya tofuyu yemek için güzel bir tarif,bu sos o kadar lezzetli ki, tofunun tatsızlığını unutturuyor.
Prep Time15 minutes
Cook Time15 minutes
Total Time26 minutes
Course: ana yemekler
Cuisine: Hint
Keyword: domates kaju sosu, hint yemekleri, tofu tarifleri, vejeteryan yemekleri
Servings: 4 Kişi
Author: Keyif veren yemekler

Malzemeler

 • ¼ bardak saf yağ ghee yağ
 • 225 gram ekstra sert tofu 2 cm küpler halinde kesilmiş ve suyu alinmış
 • 1 orta boy sarı soğan ince doğranmış
 • ½ çay kaşığı zencefil ezmesi veya taze rendelenmiş zencefil
 • ½ çay kaşığ sarımsak ezmesi veya taze rendelenmiş sarımsak
 • ¾ çay kaşığı kırmızı toz biber
 • 1 çay kaşığı kimyon tohumu
 • ¼ çay kaşığı zerdeçal tozu
 • 3 adet orta boy domates ince doğranmış
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 bardak kaju
 • 225 gram dondurulmuş bezelye çözülmeye gerek yok
 • 3 yemek kaşığı krema veya kaju kreması isteğe bağlı
 • ½ çay kaşığı garam masala isteğe bağlı
 • Servis için pirinç

Tarif

 • Saf yagi büyük bir tavada veya orta ateşte 30 saniye veya eriyene kadar ısıtın. Isıyı orta dereceye düşürün ve tofu küplerini sık sık çevirerek, her tarafı altın rengi olana kadar, yaklaşık 5 dakika hafifçe kızartın. Çıkarın ve kağıt havlu serilmiş bir tabağa alın.
 • Aynı tavada soğan, zencefil ve sarımsak ekleyin ve ara sıra karıştırarak 5 ila 7 dakika veya soğanlar yarı saydam olana kadar orta ateşte pişirin. Kaju fıstıklarını ekleyerek malzelemeri kavurmaya devam edin.
 • Kırmızı biber tozu, kimyon tohumu ve zerdeçal ekleyin ve kokuları çıkana kadar yaklaşık 30 saniye ila bir dakika karıştırın. Domatesleri ve tuzu karıştırın. ¾ su bardağı su ekleyin. Karışım hafifçe kalınlaşana kadar, yaklaşık 3 ila 5 dakika orta ateşte pişirin.
 • Isıyı orta-düşük seviyeye indirin. Bezelye ve tofulari ekleyin ve karıştırın. 5 dakika veya istediğiniz yoğunluğa ulaşana kadar pişirin. İsterseniz üstüne krema ekleyip üstüne garam masala serpin. Pirinç ile servis yapın.
Tags:
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode