share

Çılbır-Türk Usulü Poşe Yumurta Tarifi Nasil Yapilir?

by
83-Cilbir Pose Yumurta Tarifi Nasil Yaplir

For English recipe, click here.

Özellikle İstanbul’da birçok restoranda poşe yumurta batı stili sunulur. Bize özgü poşe yumurta olan çılbır ise birçok restoranda sunulmaz. Ama Çılbır özellikle Londra’da birçok brunch mekanında popülerdir. Ben çocukken annem yapardı ama sonra unuttum. Çılbırı yıllar sonra Londra’da çok popüler ve elit bir restoranda keşfettim. Tabi çok güzel sunmuşlardı ama farkettim ki bu havalı yumurta yemeği bizim çılbır:). Çılbır kahvaltıda yenilebileceği gibi öğle yemeği alternatifi de olabilir. Yapımı da aslında basit. İlk önce buzdolabından çıkardığımız yoğurdu tuzda ezdiğimiz sarımsak ile karıştırıyoruz. Sonra yumurtaları poşe şeklinde kaynar suda pişiriyoruz. Tavada tereyağını ısıtıp kırmızı pul biber ve nane ile karıştırıyoruz. Sonra yoğurtu bir kaba alıp, üstüne yumurtaları ekleyip en üste de tereyağlı sosu ekliyoruz. Kızarmış ekmek ile sunuyoruz. Ayrıntılı tarif aşağıda

Çılbır Tarifi Malzemeleri

2 adet yumurta 2 yemek kaşığı sirke 1 bardak süzme yoğurt 1 diş sarımsak tuz ile ezilmiş 2 yemek kaşığı t ereyağı 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Çılbır Tarifi

15 dakika önce yoğurtu buzdolabından çıkartın ve içine tuzda ezilmiş sarımsağı ekleyin ve karıştırın. Orta boy tencerede suyu kaynatmaya başlayın. Tenceredeki su kaynamaya başladığında sirkeyi ekleyin ve suyu karıştırın.Yumurtayı ilk önce ufak bir kaba kırın. Ben yumurtayı ayrıca ufak bir süzgeçten geçiriyorum, bu sayede yumurtadaki gereksiz sudan kurtarıyorum. Bu aşama poşe yumurtayı daha iyi yapıyor. Ama bu aşama zorunlu değil. Yumurtayı çok yavaş bir şekilde suya ekleyin ve yumurtayı ekler eklemez tencerenin altını kısın, fokur fokur kaynamasın. Yumurta beyazının sarısı etrafında toplanmaya başladığını göreceksiniz. Ilk yumurta piştikten sonra ikinci yumurtayı ekleyebilirsiniz. Pişme süresi 3-4 dakikadır. Yumurtalar pişince suyunun akması için üstünde kağıt havlu olan bir tabağa geçirin ve burada bekletin. Tavada tereyağını eritmeye başlatın. Tereyağı rengini değiştirmeye başlayınca yanmaması için biraz da zeytinyağı ekleyin. Üstine kırmızı biber ve kuru naneyi ekleyin. Tereyağı fokur fokur olacaktır. Karıştırın. Ateşten alin ve yoğurtu 2 kaba ayırın, üstüne yumurtayı ekleyin, ve en üste tereyağı sosunu gezdirin. Dereotu da ekleyebilirsiniz. Kızarmış ekmek ile sunun ve afiyetle yiyin.

Çılbır-Türk Usulü Poşe Yumurta Tarifi Nasil Yapilir?

Özellikle İstanbul'da birçok restoranda poşe yumurta batı stili sunulur. Bize özgü poşe yumurta olan çılbır ise birçok restoranda sunulmaz. Ama Çılbır özellikle Londra'da birçok brunch mekanında popülerdir.
Prep Time5 minutes
Cook Time10 minutes
Total Time15 minutes
Course: Kahvalt?
Cuisine: Trk
Keyword: cilbir tarifi, kahvalti tarifleri, pose yumurta tarifi, suda yumurta tarifi, yumurtali tarifler
Author: Keyif veren yemekler

Malzemeler

  • 2 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı sirke
  • 1 bardak süzme yoğurt
  • 1 diş sarımsak tuz ile ezilmiş
  • 2 yemek kaşığı t ereyağı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Tarif

  • 15 dakika önce yoğurtu buzdolabından çıkartın ve içine tuzda ezilmiş sarımsağı ekleyin ve karıştırın.
  • Orta boy tencerede suyu kaynatmaya başlayın. Tenceredeki su kaynamaya başladığında sirkeyi ekleyin ve suyu karıştırın.Yumurtayı ilk önce ufak bir kaba kırın. Ben yumurtayı ayrıca ufak bir süzgeçten geçiriyorum, bu sayede yumurtadaki gereksiz sudan kurtarıyorum. Bu aşama poşe yumurtayı daha iyi yapıyor. Ama bu aşama zorunlu değil. Yumurtayı çok yavaş bir şekilde suya ekleyin ve yumurtayı ekler eklemez tencerenin altını kısın, fokur fokur kaynamasın. Yumurta beyazının sarısı etrafında toplanmaya başladığını göreceksiniz. Ilk yumurta piştikten sonra ikinci yumurtayı ekleyebilirsiniz. Pişme süresi 3-4 dakikadır. Yumurtalar pişince suyunun akması için üstünde kağıt havlu olan bir tabağa geçirin ve burada bekletin.
  • Tavada tereyağını eritmeye başlatın. Tereyağı rengini değiştirmeye başlayınca yanmaması için biraz da zeytinyağı ekleyin. Üstine kırmızı biber ve kuru naneyi ekleyin. Tereyağı fokur fokur olacaktır. Karıştırın. Ateşten alin ve yoğurtu 2 kaba ayırın, üstüne yumurtayı ekleyin, ve en üste tereyağı sosunu gezdirin. Dereotu da ekleyebilirsiniz. Kızarmış ekmek ile sunun ve afiyetle yiyin.

 

 

Tags:
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode