share

Firinda Kimyonla Kavrulmuş Karnabahar ,Tahin ve Çam Fıstığı ve Hurma ile

by
firinda kimyonlu ve hurmali karnabahar

Karnabaharı lezzetli hale getirmenin en hızlı ve en kolay yolu, yüksek ateşte kızartmaktır. Ama bu yağlı  bir yöntem  olduğu  için bu pişirme  yöntemini  daha az yağla fırında da yapabiliriz. Bu tarifte karnabahari zeytinyağı ve kimyon tohumu ile fırında pişirip, sonra tahin , nane ve fıstıklı sosla tatlandiriyoruz. Hayatınızda yediğiniz en lezzetli karnabahar tariflerinden biri olabilir. Tarifin ozeti soyle, en altta daha ayrintisi var.

Fırını 250 dereceye ısıtın.

1  karnabaharı küçük parçalara ayırın, yaprakları ve saplarını da kullanın. Fırın tepsisine  yağlı kağıt serin .

Karnabahari ve 1 tatli kaşığı kimyon tohumunu ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve tuz ile karıştırarak bu tepsiye dizin. Karnabaharin rengi degisene kadar  10-15 dakika pişirin, arada tepsiyi sallayarak ya da karıştırarak.

6 adet çekirdekleri  çıkarılmış ve ikiye bölünmüş hurmaları ekleyin,  ama hurmalar tam üstte olmasın, karnabaharlarin arasında saklayın ve karnabahari  karamelize olana kadar ve 10 ila 15 dakika daha pişirin.

Bu sırada 3 yemek kaşığı tahin tahini ve 2 yemek kaşığı suyu birlikte çırpın ve tuz ekleyin.Küçük   bir tavayı orta ateşte ısıtın  ve  yarim bardak cam fıstıgini üstünde çevirin, tavayı ara sıra sallayın, cam fıstıkları altın rengi olana ve patlamış mısır gibi kokana kadar ( yaklaşık 5 dakika)  Fıstıkları ateşten alın ve soğumaya bırakın , sonra kabaca doğrayın.

Başka bir kapta 2 adet taze soğan (ince dilimlenmiş), 1 bardak nane yaprakları (irice kıyılmış) nane, ½ su bardağı yumuşak kişniş yaprağı ve sapları ( irice kıyılmış) kişniş, cam fıstığını  ve kalan 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı beyaz sirke  ile karıştırın. Tuz ile   tatlandırın. Tahini geniş bir servis tabağının dibine yayın. Fırından çıkan karnabahar ve hurmaları  tahinin üzerine koyun. Nane karışımını üzerine dokun ve  servis yapın.

Firinda Kimyonla Kavrulmuş Karnabahar ,Tahin ve Çam Fıstığı ve Hurma ile

Karnabaharı lezzetli hale getirmenin en hızlı ve en kolay yolu, yüksek ateşte kızartmaktır. Ama bu yağlı  bir yöntem  olduğu  için bu pişirme  yöntemini  daha az yağla fırında da yapabiliriz. Bu tarifte karnabahari zeytinyağı ve kimyon tohumu ile fırında pişirip, sonra tahin , nane ve fıstıklı sosla tatlandiriyoruz. Hayatınızda yediğiniz en lezzetli karnabahar tariflerinden biri olabilir.
Prep Time10 minutes
Cook Time30 minutes
Total Time38 minutes
Course: Ana yemek
Cuisine: Modern
Keyword: firinda karnabahar tarifi, karnabar tarifleri, kimyonlu karnabahar, tahinli karnabahar, vegan tarifler, vejeteryan tarifler
Author: Keyif veren yemekler

Malzemeler

 • 1 karnabahar herhangi bir yeşil yaprak veya sap dahil, uzunlamasına ½ inç kalınlığında dilimlenmiş
 • 1 çay kaşığı kimyon tohumu
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • tuz
 • biber
 • 6 adet hurma çekirdekleri çıkarılmış ve ikiye bölünmüş
 • 3 yemek kaşığı tahin
 • ½ su bardağı dolmalık fıstık veya fındık, ceviz, fıstık
 • 2 adet taze soğan ince dilimlenmiş
 • 1 bardak nane yaprakları irice kıyılmış
 • ½ su bardağı yumuşak kişniş yaprağı ve sapları ile irice kıyılmış
 • 2 yemek kaşığı beyaz sirke beyaz şarap sirkesi gibi

Tarif

 • Fırını 250 dereceye ısıtın.
 • Karnabaharı küçük parçalara ayırın, yaprakları ve saplarını da kullanın. Fırın tepsisine  yağlı kağıt serin.
 • Karnabaharı ve kimyon tohumu ,3 yemek kaşığı zeytinyağı ve tuz ile karıştırarak bu tepsiye dizin. Karnabaharin rengi değişene kadar 10-15 dakika pişirin, arada tepsiyi sallayarak ya da karıştırarak.. Hurmaları ekleyin,  hurmalar tam üstte olmasın, karnabaharların arasında saklayın ve karnabaharı  karamelize olana kadar ve 10 ila 15 dakika daha pişirin.
 • Bu sırada tahini ve 2 yemek kaşığı suyu birlikte çırpın ve tuz ekleyin.Küçük   bir tavayı orta ateşte ısıtın ve  cam fıstıklarını üstünde çevirin, tavayı ara sıra sallayın. Çam fıstıkları altın rengi olana ve patlamış mısır gibi kokana kadar yaklaşık 5 dakika daha pişirin.  Fıstıkları ateşten alın ve soğumaya bırakın, sonra kabaca doğrayın.
 • Başka bir kapta yeşil soğan, nane, kişniş, fıstığı  kalan 2 yemek kaşığı zeytinyağı tuz ve sirke ile karıştırın. Tahini geniş bir servis tabağının dibine yayın. Fırından çıkan karnabahar ve hurmaları tahinin üzerine koyun. Nane karışımını üzerine dökün ve  servis yapın.
Tags:
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode