share

Hamburger, Çizburger ve Ekmeği Tarifi, Nasıl Yapılır?

by
Hamburger, Çizburger ve Ekmeği Tarifi, Nasıl Yapılır?

Burgeri, burger yapan ekmeğidir, ve iyi bir burger yapımına ekmek ile başlanır. Burger ekmek , burger köftesi ve eklediğimiz diğer malzemeler ile bir araya gelerek o sevdiğimiz burger tadını oluşturur. Ekmeğiniz ne kadar lezzetli olursa burgeriniz da o kadar lezzetli olur. Elbette marketlerden burger ekmeği de alıp yapabilirsiniz, o zaman burgerin tadını sosu ile arttırabilirsiniz. Ama zamanınız ve isteğiniz varsa gurme burger restoranlarının yaptığı hamburger ekmeğini evde yapabilirsiniz.

Burger ekmeği Fransız brios hamurundan yapılır. Brios hamuru bol tereyağlı ve yumurtalı, bizim poğaçaya benzer bir hamurdur ama poğaçaya göre daha esnek ve hafif olur.Brios ekmeği ayrıca en harika tost ekmeği olur ve bu hamur birçok Fransız hamur işinin temel hamurudur. Bir yazımda klasik brios tarifini yazmıştım. Linki aşağıda. Ama bu tarif uzun süre yoğurmak gerekiyor, bunun için de kuvvetli Kitchen aid gibi bir mikser gerektiriyor. Bu yöntem eğer mikseriniz varsa çok kolay

https://keyifverenyemekler.com/fransiz-brios-ekmek-tarifi/

Herkesin evde mikserinin olmadığını farkındayım. O yüzden daha pratik ö mikser gerektirmeyen bir burger brios ekmeği tarifi arayışındayım ve buldum. Buradaki tek fark zaman ve döküm tencere. Çok emek isteyen yoğurma işleminin alternatifi: Uzun fermentasyon, katlama yöntemi ve döküm tencere. Ancak bu 3 teknik bir arada olursa hamuru yoğurmamıza gerek kalmıyor. Döküm tencereniz yoksa ve evde Kitchen Aid mikseriniz var ise, yukarıdaki brios tarifini yapabilirsiniz. Döküm tenceresiz de bu ekmeği pişirebilirsiniz ama sonuç aynı olmayacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=8zez0c6EZzk

Bu tür tarifleri ölçü ile yapmamız biraz zor, çünkü her şey birbiri ile orantılı, sonuç ancak o zaman iyi oluyor, hem de çok uğraşmadan. Bu nedenle evinize mutfak terazisi almanızı öneririm. Fırında yapılan birçok hamurisi tamamen matematiksel oranların çalıştığı bir denklem aslında.

Bu burger ekmeği %30 tereyağı içeriyor ve bu tarif 4 tane brioş ekmek yapıyor. Her ekmeği 2’ye kesip burgeri içine koyabilirsiniz, ya da 2 brios ekmeğini alıp da burgeri içine koyabilirsiniz. O size kalmış:)

Kullanmadığınız ekmekleri sandviç ekmeği olarak kullanabilirsiniz, ya da ekmek kırıntısı yapabilirsiniz (bu durumda ekmek kırıntısı buzlukta durmalı). Eğer daha çok ekmek yapmak istiyorsanız , orana göre malzemeleri arttırmanız yeterli.

 

Burger Brios Ekmegi

En lezzetli burger icin Brios ekmegi
Prep Time12 hours
Cook Time12 minutes
Total Time12 hours 12 minutes
Course: Ana yemek
Cuisine: fransiz
Keyword: brios ekmegi, hamburger ekmegi
Servings: 4 ki?i

Malzemeler

 • 168 gram Ekmek Unu %100
 • 42 gram Su 33°C (%25)
 • 59 gram Yumurta ya da 1 buyuk yumurta (%35)
 • 50 gram Tuzsuz Tereyağı eritilmiş(%30)
 • 25 gram Şeker %15
 • 3.5 gram Tuz %2
 • 3.5 gram Instant Maya %2

Tarif

 • Bu tarif oda sıcaklığını 27 derece olarak baz almıştır. Hamur işi fermentasyonu, yani halk tabiri ile hamurun kabarması , odanın sıcaklığı ile doğrudan orantılıdır. Mesela sizin odanız daha soğuk ise hamurunuzun kabarması bu tarfi göre daha uzun sürecektir.Dolayısı ile buradaki zamandan çok kendi gözleriniz ile hamurunuzu izleyin.
 • Bir kapta su ve mayayı karıştırın.
 • Yumurtaları ekleyin ve karıştırın.
 • Şekeri ekleyin ve karıştırın.
 • Eritilmiş tereyağını katın ve karıştırın. Tereyağını eritirken çok düşük ısıda eritin, yoksa yüksek ısıda yumurtayı pişirir.Tereyağının derecesi 36 dereceyi geçmemeli.
 • Unu ve tuzu ekleyin.Un tamamen ıslak malzemeler ile karışana kadar karıştırın.
 • Hamuru 30 dakika bekletin. Ilk katlamanızı yapın. Katlama yönteminde hamurun bir tarafını nazikçe uzatıp diğer karşı tarafına katlayın, bunu 4 taraf için gerçekleştirin.
 • Hamuru 30 dakika daha bekletin ve katlama işlemini tekrar edin.
 • Daha sonra hamuru 9 saat buzdolabında bekletin.
 • Hamuru buzdolabından çıkarttıktan sonra oda sıcaklığında 1 saat bekletin.
 • Hamuru 4’e bölün, her biri 80 gr olmalı. Terazi burda da devreye giriyor, hamuru tartarsanız ekmeklerin hepsi aynı büyüklükte olur.
 • Hamur parçalarını eliniz ile yuvarlayın ve bu parçaları 20 dakika daha bekletin.
 • Hamuru yeniden yuvarlayın ve hamuru ufak fırın kabına koyun, bu ufak fırın kapları ekmeğinize çok güzel bir şekil verecektir.Bu şekilde şekil alarak kabarması için 2 saat daha bekleyin (27 derecede). Eğer odanız daha soğuksa hamurun kabarması zaman alabilir.
 • Ekmeklerin üstüne yumurta sarısı sürün.
 • Bu arada döküm tencereyi fırında 190 derecede işitin. Fırın ısınınca fırın kabındaki ekmekleri döküm tencerede kapağı kapalı şekilde 12 dakika pişirin.
 • Ekmeğimizi yaptıktan sonra köftesini yapmak çok daha kolay. Kasabınızdan hamburgerlik kıyma isteyin. Burger’i tartın, kişi başı burger miktarı 100-150 gram arasıdır. Burgeri evde yuvarlak hamur şekillendirici gibi bir alet ile ya da eliniz ile şekillendirin. Üstüne tuz ve karabiber ile tatlandırın. Burger köftesinin ortasını baş parmağınız ile bastırın, bu köftenin çökmesini önler.Bu arada firininiz açık olsun, 175 derecede.Tavaya tereyağı ekleyin ve köftenizin iki tarafını 3-4 dakika pişirin. İkinci taraf pişerken üstüne peynir ekleyin (cheddar, ya da kaşar peyniri) Ekmeğiniz soğuk ise ekmekleri tost makinasında ısıtın. Pişen burgeri ekmeğinizin üstüne koyun, ve fırında 1-2 dakika daha pişirin. Bu sayede peynir daha güzel eriyecek ve köfte ile karışacaktır.Yanında fotoğraftaki gibi soğan, domates ve kıvırcık ile sunun.

Ekmeğimizi yaptıktan sonra köftesini yapmak çok daha kolay. Kasabınızdan hamburgerlik kıyma isteyin. Burger’i tartın, kişi başı burger miktarı 100-150 gram arasıdır. Burgeri evde yuvarlak hamur şekillendirici gibi bir alet ile ya da eliniz ile şekillendirin. Üstüne tuz ve karabiber ile tatlandırın. Burger köftesinin ortasını baş parmağınız ile bastırın, bu köftenin çökmesini önler.Bu arada firininiz açık olsun, 175 derecede.Tavaya tereyağı ekleyin ve köftenizin iki tarafını 3-4 dakika pişirin. İkinci taraf pişerken üstüne peynir ekleyin (cheddar, ya da kaşar peyniri) Ekmeğiniz soğuk ise ekmekleri tost makinasında ısıtın. Pişen burgeri ekmeğinizin üstüne koyun, ve fırında 1-2 dakika daha pişirin. Bu sayede peynir daha güzel eriyecek ve köfte ile karışacaktır.Yanında fotoğraftaki gibi soğan, domates ve kıvırcık ile sunun.

 

Tags:
  • Malina
  • 9 March 2020

  Ölçüde yazım hatası mı var? 41.9 gr su nasıl bir ölçü? Sıvı ml olmamalı mı? Bu miktar nasıl ayarlanır.Rounding yaptık diyelim o zaman neden 42 değil de 41.9?
  58.6 gr yumurta ne demek ?? Yumurta bütünse neden böyle milimetrik birim..
  Tariflerinizi severek izliyorum bunu anlamadım ..

  1. Selamlar, Bu firinda pisirilen bircok Fransiz usulu hamurisi oranlar ile calisiyor, o zaman hic problemsiz tarif tutuyor. Tam oranlarini veriyorum ki, eger daha fazla yapmak isterseniz ona gore degistirin ama haklisiniz rounding yapayim ben. Evet ne yazik ki yumurta da gramajli, 1 yumurta 50 gram gelir, burada 59 gram..9 gram eksik olsa da olur aslinda ..Ben simdi tarifi ona gore duzeltecegim 🙂 cok tesekkurler yorumunuz icin

Comments are closed.
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode