share

Yumurta Nasıl Haşlanır?

by
spiced soft boiled egg on marble tabletop

İnternette gezinirken veya yemek kitaplarını karıştırırken, yumurta kaynatmak için sayısız yöntem bulacaksınız. Yumurta haşlamak gibi çok kolay gözüken tariflerde süre çok kısıtlı olduğu için ufak bir hata sonucu bozar. Eğer az pişirirseniz içi istediği gibi pişmeyebilir , çok pişirirseniz bu sefer çok pişebilir. İki durumda da yumurtanız yenmez. Yumurta ilk kez haşlayacaksanız , ya da sürekli haşlayıp her seferinde farklı sonuçlar alıyorsanız, tek yapmanız gereken yumurtayı pişirdiğiniz tencereye dikkat etmek, mümkünse hep aynı tencereyi kullanmak, ocağın altını hep aynı seviyede tutmak. Bu koşulları sabit tutup 4 farklı denemede mükemmel pişmiş yumurtayı ne kadar sürede pişireceğinizi bulabilirsiniz. Bu sayede her seferinde mükemmel sonuç alırsınız. Yumurtaları 4, 5, 6 ve 7 dakika kaynatın, sonuçları tadım defterinize kaydedin. Hangi sarıyı tercih edersiniz? Herkes yumurtasını farklı sever. Bazısı yumurta sarısını tam pişmemiş şeftali kıvamında sever(soft boiled eggs). Bazısı ise yumurta sarışını tam pişmiş (hard boiled eggs) sever. Ama unutmayın yumurta çok pişerse sarının etrafında yeşil bir halka olur, bu yumurta hem lezzetsiz hem de sağlıksız olacaktır. Genelde 5 dakika ortada bir sonuç verir. Ama yine bu sizin tencere ve ocağın işi derecesine bağlıdır.

Yumurta Haşlama Tarifi?

Yumurtaları bir sos tenceresine koyun, üzerini soğuk suyla kaplayın ve hafifçe kaynatın. Su kaynadığında, ısıyı hala kaynamaya devam edecek bir seviyeye düşürün ve bu asamada 5 dakika için bir zamanlayıcı başlatın. 5 dakika sonra, yumurtalar işlenecek kadar soğuyuncaya kadar yumurtaların üzerine soğuk su akıtın – yumurtaları hala sıcakken soymak genellikle daha kolaydır. Yumurtaları sudan çıkarın ve soğuk su banyosunda soyun. Soyarken, yumurta kabuğunun hemen altındaki ince zari çıkardığınızdan emin olun.

Servis yapmak için, mükemmel bir şekilde haşlanmış yumurtaya sızma zeytinyağı ve fleur de sel veya Maldon gibi tuz ekleyin.

* Yukarıda belirtildiği gibi, süreler değişecektir. 5 dakika sizin için mükemmel bir şekilde haşlanmış yumurta vermiyorsa, mükemmel yumurtanızı elde etmek için ihtiyacınız olan doğru süreyi bulmaya çalışın.

Tags:
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode