share

Scrambled Egg Çırpılmış Yumurta Nasıl Yapılır?

by
plate of vegetables

Çırpılmış yumurta bizde genelde çok kısa süre içinde çabuk yapılan bir yumurta tarifidir. Ama çırpılmış yumurtaya Amerika ve Fransa’da biraz daha özen verilerek daha farkli sonuc alınır. Sonuc tabi ki bizim yaptığımız çabuk gel de çırpılmış yumurtadan epey bir farkli. Bu yumurtayi kahvaltida sürpriz olarak yapın , yumurta severler çok sevecek.

Burada hem Fransiz hem Amerikan yontemini yazıyorum . Fransiz yönteminin en büyük farkı daha az yumurta daha çok tereyağı

Amerikan Stili

Amerikan Stili Scrambled Egg Çırpılmış Yumurta Malzemeler

6 yumurta

Tereyağı

25 gram taze krema

Maydanoz, ince kıyılmış

Tuz

Amerikan Stili Scrambled Egg Çırpılmış Yumurta Tarifi

Her iki stil için de bu yöntem ile başlayın. Her bir yumurtayı küçük bir kaseye kırın, böylece gerekirse tek tek kabuğunu çıkartmak daha kolay olur, ardından bir karıştırma kabına aktarın. Kalan yumurtalarla tekrarlayın. Tuz ile tatlandırın. Çırpma teli ile çırpmaya başlayın. Eğer varsa el blenderi’i ile çırpın. Hatta tarifi daha rafine yapmak icin tarifi çok ince telli bir süzgeçten geçirebilirsiniz .

Yapışmaz tavayı çok kısık ateşte ısıtın. Tereyağı ekleyin—2 yemek kaşığı (yaklaşık 32 gram) ile başlayın, ancak daha az ya da çok tereyağı kullanabilirsiniz- ve yumurtaları dökün. Yumurtalar sertleşmeye başladığında bir spatula kullanarak hafifçe karıştırın. Yumurtalar tamamen pişmeden tavayı ocaktan alın yoksa pişmeye devam ederler. Kremayi karıştırın ve hemen servis tabağına alın. İtalyan maydanozu ve Maldon tuzu ile tamamlayın.

Fransiz Stili (oeufs brouillés)

Fransiz Stili Scrambled Egg Çırpılmış Yumurta Malzemeler

4 yumurta

Tereyağı

taze krema ya da krema

Maydanoz, kıyılmış

tuz

Her iki stil için de bu yontem ile baslayin. Her bir yumurtayı küçük bir kaseye kırın, böylece gerekirse tek tek kabuğunu çıkartmak daha kolay olur, ardından bir karıştırma kabına aktarın. Kalan yumurtalarla tekrarlayın. Tuz ile tatlandırın. Çırpma teli ile çırpmaya başlayın. Eğer varsa el blenderi’i ile çırpın. Hatta tarifi daha rafine yapmak icin tarifi çok ince telli bir süzgeçten geçirebilirsiniz .

Tavayi düşük ısıda ısıtmaya başlayın . Tavaya 3 yemek kaşığı (yaklaşık 48 gram) tereyağı ekleyin ve yumurtaları dökün. Tereyağı içinde emülsifiye etmek ve yumurtaları hafifçe pişirmek için yavaş ve sürekli çırpmaya başlayın. Yumurtalar hala yarı sıvı olduğunda ve yulaf lapasına benzemeye başladığında, ısıyı kapatın. Yumurta parcalari tabağın altından ve yanlarından çekilmeye başlayacak. Bu asamada yaklaşık 1⁄2 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı taze krema ve maydanozu, kıvam ve kıvam tercihinize göre ayarlayarak çırpın. Yumurtaları servis tabağına koyun, Maldon tuzu ile bitirinç

Tags:
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode