share

Fırında Havuç Tarifi Nasıl Yapılır?

by
firinda havuc zerdecalli

Zerdeçallı Fırında Havuç, Labne soslu

Vejeteryan değilim ama  sebzelerle yemek yapmayı daha çok seviyorum, çünkü sebzelerle aslında sonsuz farklı kombinasyonlar yaratabilirsiniz. Basit bir havucu alıp çok şahane bir lezzet yaratırken aynı zamanda kendiniz için sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz. Bu farklı kombinasyonlar ise sebze yemeklerini sıkılmadan eğlenceli aktiviteye çevirir. Ben bundan dolayı sebzeleri nasıl farklı hallerde yiyebilirimin peşindeyim. Bu tarif de onlardan biri.

Bu havuç et yanında sebze olarak sunulabilir, ya da salata ve çorba ile başlı başına yemek olabilir.

Havuçları kimyon tohumu, rezene tohumu ve toz zerdeçal ile beraber fırında yüksek ısıda (225 derece) pişiriyoruz. Bu yüksek ısı havucun karamelize olmasını sağlıyor bu da havucu daha lezzetli yapıyor.

Bu tur sebze yemekleri basit gibi gözükse de , aslında seçtiğiniz sebzenin kalitesi ve o sebzeyi nasıl hazırladığınız çok önemli. Bu tarif için  ufak havuçlar seçin, ama elinizde kalın büyük  havuç varsa o zaman kesmeniz gerekiyor. Aşağıdaki fotoğraflarda kullandığım havuçları görebilirsiniz, ideali bu. Havuçların  dışıni fırçalayın, soymanıza  gerek yok eğer çok kalın kabukları yoksa.

Kullandığımız baharatlar zerdeçal, kimyon ve rezene. Kimyon ve rezene tohum olarak kullanıyoruz, çünkü bu lezzeti daha da arttırıyor. Kimyon toz varsa kullanabilirsiniz tabi ki. Rezene tohumu havuca aromatik bir tat katıyor. Zerdeçal eğer evde taze varsa aslında daha iyi, tazesini rendeleyip kullanabilirsiniz ama toz da kullanılabilir.

Bu yemekte labne kullanırsanız tatlı-ekşi harika bir kombinasyon yakalıyorsunuz. Labne yoksa tabi ki süzme yoğurt da olur.

En son bir yeşillik ekliyoruz. Burada ben roka kullandım ama tadı keskin ve baharatlı aromatik olan her yeşillik olur . Ama Ispanak, veya marul gibi tadı çok düz olan yeşillikler buna yakışmaz.

Bu on hazırlıkları yaptıktan sonra aşağıdaki tarifi okumaya hazırsınız. Afiyet olsun

Zerdeçallı Fırında Havuç Tarifi Ozet

Fırını 225 dereceye ısıtın.  Yarım kilo küçük havucun dışıni fırçalayın, eğer havuçlarıniz büyükse ikiye kesin.

Havuçlara

3 yemek kaşığı yemeklik zeytinyağı

2 çay kaşığı toz zerdeçal

2 tatlı kaşığı kimyon tohumu ve

tuzu ekleyin, elleriniz ile iyice karıştırın. Fırın tepsisine yağlı kağıt ekleyin ve havuçları üstüne dizin, Havuçlar üst üste olmasın. Havuçlar pişene kadar pişirin 20-25 dakika kadar, dikkat edin havuçlar çok yumuşamasın.

Bu sırada 1 bardak kadar labne veya süzme yoğurta rendelenmiş 1 büyük dış sarımsağı ve 1 yemek kaşığı taze limon suyunu ekleyin.

3 bardak rokaya,tuz ve 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin.

Bir servis tabağına yoğurt ya da labneyi ekleyin, üstüne havuçları dizin. Fırındaki  yağı da havuçların  üstüne ekleyin. Yeşilliği de bu tabağa ekleyin. Afiyet olsun

Zerdeçallı Fırında Havuç

Kimyon, rezene ve zerdecal ile firinda karamelize pisen havuc, labne/yogurt sosu ve roka ile
Prep Time15 minutes
Cook Time25 minutes
Total Time40 minutes
Course: Yardimci yemek
Cuisine: Modern
Keyword: firinda havuc, firinda sebze yemekleri
Author: Keyif veren yemekler

Malzemeler

 • Yarım kilo küçük havuç
 • 3 yemek kaşığı yemeklik zeytinyağı
 • 2 çay kaşığı toz zerdeçal
 • 2 tatlı kaşığı kimyon tohumu
 • 2 tatlı kaşığı rezene tohumu
 • tuz ve karabiber
 • 1 bardak kadar labne veya süzme yoğurt
 • 1 büyük dış sarımsak rendelenmiş
 • 2 yemek kaşığı taze limon suyu
 • 3 bardak yeşillik roka gibi aromalı
 • Zerdeçallı Fırında Havuç Tarifi

Tarif

 • Fırını 225 dereceye ısıtın. Havuçların dışıni fırçalayın, eğer havuçlarıniz büyükse ikiye kesin. Havuçlara  zeytinyağını ve kimyon, rezene, zerdeçal ve tuzu ekleyin, elleriniz ile iyice karıştırın. Fırın tepsisine yağlı kağıt ekleyin ve havuçları üstüne dizin, Havuçlar üst üste olmasın. Havuçlar pişene kadar pişirin 20-25 dakika kadar, dikkat edin havuçlar çok yumuşamasın.
 • Bu sırada labne ya da süzme yoğurtu sarımsak, tuz ve 1 yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın.
 • Kullanacağınız yeşilliği bir kasede limon ve tuzla tatlandırın
 • Bir servis tabağına yoğurt ya da labneyi ekleyin, üstüne havuçları dizin. Fırındaki  yağı da havuçların  üstüne ekleyin. Yeşilliği de bu tabağa ekleyin. Afiyet olsun
Tags:
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode