share

Somon Ceviche Taco Tarifi Nasıl Yapılır?

by
Somon Ceviche Taco

Ben çocukken balık sevmediğime karar vermiştim, Amerika’da sushi ile tanışana kadar. Ben balık seviyormuşum ama çiğ balık seviyormuşum. Bu nedenle Ceviche’yi ilk kez San Francisco’da bir Peru restoranın yediğimde bu lezzeti bu kadar geç kesfettiğime üzülmüştüm. Ceviche Peru orijinli bir Güney Amerikan yemeği. Ben cevicheyi ilk yediğimde bu Akdeniz sushisi dedim. Sushi Asya yemeği olduğu için içindeki birçok malzeme bizim daha önce yediğimiz tatlar değildir. Ama ceviche tam tersine avokado, biber, soğan, limon gibi tatlar ile bizim damak tadımıza daha yakındır.

Ceviche olarak kullanılan balıkların başında da levrek gelir. Ama levrek filetosu, derisi alınmış sekli. Ceviche balığı ya da karidesi limon gibi turunçgillerde pişirerek yapılır. Bu tekniğe tam pişirmek diyemeyiz ama bu teknik ile ateşte pişirmeden balığın çiğ halini dönüştürmüş oluruz. Sushi ya da füme somon gibi balığı taze olarak, hiçbir vitamini öldürmeden yemiş oluruz. Ceviche için tek yapmamız gereken kullanacağımız deniz ürününü limon ya da misket limonu (lime) suyunda en az 30 dakika, en çok 2 saat bekletmek. Göreceksiniz balığın rengi değişecek ve balığın çiğliği gidecektir. Balığın taze tadını alabileceksiniz.

Somon ceviche

Somonu limonda pişirdikten sonra üstüne soğan, biber, avokado gibi malzemeler ekliyoruz. Ya salata olarak ya da taco/lâvaş içinde yiyoruz. Bu tarif Meksika tarifi

Somon Ceviche Tarifi Nasıl Yapılır?

Ceviche Peru orijinli bir Güney Amerikan yemeği. Ben cevicheyi ilk yediğimde bu Akdeniz sushisi dedim. Sushi Asya yemeği olduğu için içindeki birçok malzeme bizim daha önce yediğimiz tatlar değildir. Ama ceviche tam tersine avokado, biber, soğan, limon gibi tatlar ile bizim damak tadımıza daha yakındır.
Prep Time45 minutes
Total Time45 minutes
Course: Ana yemek
Cuisine: Peru
Keyword: ceviche tarifi, ceviche tarifi nasil yapilir, guney amerika mutfagi, peru mutfagi, peru yemekleri, somon taco tarifi, somonlu tarifler, taco tarifi
Servings: 4 kisi
Author: Keyif veren yemekler

Malzemeler

 • Yarım kilo somon derisi alınmış
 • misket limonu ya da limon
 • 1 küçük kırmızı soğan
 • 1 orta boy dolmalık biber kırmızı, ya da diğer bir renk
 • Bir tutam taze kişniş
 • 1 tane acı biber
 • 1 avokado
 • Kırmızı lahana
 • acı sos

Tarif

 • Somonun derisini alın, ve sadece pembe etini ufak parçalara kesin. Üstüne limon suyu yada misket limonu suyu ekleyin. Amacımız balıkları tamamen limon suyu ile kaplamak. Limonun büyüklüğüne göre 3-4 limon kullanmanız gerekebilir. Önerim lime (misket limonu) kullanmanız.
 • Somonu bu şekilde 30 dakika bekletin. Sonra içine soğan, dolmalık biber , acı biber, avokado, taze kişniş ve tuz ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu şekilde 15 dakika beklettikten sonra limon suyunun fazlasını dokun. Tuzunu kontrol edin ve kullanacaksanız acı sos ekleyin. .Isterseniz zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Yanında kırmızı lahana ile şunun. Ya taco ve lâvaş içinde şunun ya da salata olarak yiyin.
Tags:
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode