share

Kolay Tursu: Sebzelerinizi Saklamak Icin

by
Hizli Tursu

Çürüme tehlikesi olan sebzelerinizi çok lezzetli bir yöntem ile kurtarıp ayrıca bu sebzeleri uzun süre ihtiyacınız olduğu zaman kullanmanıza yardım edecek bir yöntem öğrenmek ister misiniz? O zaman bu yöntem tam size göre. İstediğiniz sebzeleri kullanın ama hepsini aynı büyüklükte kesin. Konserve kavanoz yöntemine ihtiyacınız yok çünkü bu turşuları buzdolabında saklayacağız. Tabi cam kapta ve ağzı kapalı.

Dünyada gıdaları korumak için çok farklı yöntemler var. Turşu bunlardan biri, ama turşu genel fermantasyon tekniğinin yöntemlerinden biri.Farklı şekillerde turşu yapılır. Bu sebzeleri korumak için onu bir tur likitte tutacağız. BU likit onu aslında farklı bir şekilde pişirecek, sebzenin diriliği biraz giderken tazeliğini de korumaya devam edecek. Bu bir fermentasyon tekniğidir.

Ben ünlü şef Thomas Keller’in sebze karışımını kullandım. Çünkü bu turşuyu yaptıktan sonra bunu kullanıp et, balık yanında kullanacağım bir vinaigrette sosu yapacağım. Bu turşuyu çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Et yanında çıtır çıtır iyi gider ya da yağ ve hardal ile karıştırıp sebze sosu yapabilirsiniz. Bu karışımda turp, salatalık, karnabahar, kırmızı soğan, dolmalık biber kullandım.

Sebzeleri eşit şekilde kesip kavanozlara koyduktan sonra likit için aşağıdaki karışımı hazırlayıp bir tencerede kaynatıyoruz. Likit karışımı istediğiniz gibi azaltın çoğaltın, istediğiniz baharatları kullanın. Ana ölçü oranı 2 ölçü su, 1 ölçü şeker ve 1 ölçü beyaz üzüm sirkesi

400 gram su

200 gram şeker

200 gram beyaz üzüm sirkesi

4 dış sarımsak

2-3 dal taze kekik

Likit karışımı kaynatıp sarımsakları ve kekiği alıp kavanozlara bölüştürün. Üstüne kaynamış likiti ekleyin. Buzdolabında 1 sene kadar saklayabilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode