share

Farkli Ispanakli ve Peynirli Borek Tarifi Nasil Yapilir?

by
Ispanakli Peynirli Borek Tarifi

For English recipe click here

Ben bazen elimdeki malzemelere göre yemek yapıyorum. Bugün elimde çok ıspanak kaldığını gördüm ve farklı bir ıspanaklı börek tarifi denemeye karar verdim. Bu tarifte kuru soğan yerine pırasa ve taze soğan kullanıyorum. Yufkalara ise arıtılmış saf tereyağı sürüyorum. Saf tereyağı tereyağından süt parçalarını arındırarak sadece yağı ortaya çıkartır. Bu tereyağı çok yüksek ısılarda bile yanmaz, ama bildiğiniz gibi normal tereyağı içinde süt parçaları olduğu için hemen yanar.

Yunanlilar bu borege Spanakopita der ve benim tarifim de biraz onlarin recetesini izliyor.

Ispanaklı ve Peynirli Boregin Püf Noktaları Nedir?

-Yufka almak için günlük yufka satan yerleri tercih edin, marketteki yufkalar çok iyi olmuyor.

-Burada kullanacağınız ıspanak ve peynirin oranını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki ölçüler birer öneri

-Peyniriniz çok tuzlu olursa biraz suda bekletebilirsiniz ya da ıspanak karışımına tuz eklemeyin. Böreği ilk yaptığınızda kullandığınız peynire göre karışım çok tuzlu ya da az tuzlu olabilir. Bunu yapmadan bilmek zor, ikinci yapisinizda buna göre bir ayarlama yapmalısınız.

-Böreği hazırladıktan sonra 1 saat buzdolabında bekletip pişirirseniz börek daha lezzetli ve çıtır olur

Ispanaklı ve Peynirli Boregi Malzemeleri

2 yemek kaşığı tereyağı

1.5 bardak pırasa ince doğranmış

1 tane/dal taze soğan ince doğranmış

350 gram ıspanak sapları temizlenmiş

3 yemek kaşığı dereotu ince doğranmış

225 gram beyaz peynir

1 bardak arıtılmış saf tereyağı

Corekoutu

Susam

4 yufka

Ispanaklı ve Peynirli Boregi Tarifi

Büyük bir tavada ya da tencerede tereyağını eritin ve ısıtın. Pırasa ve taze soğanı 3 dakika kadar kavurun. Ispanakları ufak parçalara ayırıp tavadaki karışıma ekleyin ve 1 dakika kadar çevirin. Ispanağı çok pişirmenize gerek yok, fırında zaten pişecek. Karışımı büyük bir karıştırma kabına alın ve biraz soğumasına izin verin. Fırınınızı 230 dereceye ısıtın. Soğumuş karışıma ufaladığınız peyniri ve ince doğranmış dereotunu ekleyin. Karışımı iyice karıştırın.

Böreği yapacağınız tepsiyi tereyağı ile yağlayın. Tepsiye ilk yufkanizi ekleyin, yufkaniz tepsiden büyük olacak ve yufka yanlardan sarkacaktir. Bu istediğimiz bir durum , en son bu parçayı boregin üstüne katlayacağız. Yufkaya bir fırça yardımı ile arıtılmış saf tereyağını sürün. Üstüne ikinci yufkayı yayın ve arıtılmış tereyağını sürün. Bu yufkadan sonra ıspanak peynir karışımının yarısını ekleyin. Üstüne üçüncü yufkayı ekleyip yine üstüne saf yağı sürün. Geri kalan ıspanak peynir karışımını ekleyin ve üstünü dördüncü yufkayı ekleyin, ve yandan sarkan yufkaları da sarıp böreği kapatın. Geri kalan saf yağı en üstteki yufka tabakasına sürün ve isterseniz üstüne çörekotu ve susam serpin. Böreği önceden ısıtılmış 230 derecelik fırında 12-15 dakika rengi dönene kadar pişirin.

Farklı Ispanaklı ve Peynirli Börek Tarifi Nasıl Yapılır?

Ispanakli Borek Tarifi
Author: Keyif veren yemekler

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1.5 bardak pırasa ince doğranmış
 • 1 tane/dal taze soğan ince doğranmış
 • 350 gram ıspanak sapları temizlenmiş
 • 3 yemek kaşığı dereotu ince doğranmış
 • 225 gram beyaz peynir
 • 1 bardak arıtılmış saf tereyağı
 • Corekoutu
 • Susam
 • 4 yufka

Tarif

 • Büyük bir tavada ya da tencerede tereyağını eritin ve ısıtın. Pırasa ve taze soğanı 3 dakika kadar kavurun. Ispanakları ufak parçalara ayırıp tavadaki karışıma ekleyin ve 1 dakika kadar çevirin. Ispanağı çok pişirmenize gerek yok, fırında zaten pişecek. Karışımı büyük bir karıştırma kabına alın ve biraz soğumasına izin verin. Fırınınızı 230 dereceye ısıtın. Soğumuş karışıma ufaladığınız peyniri ve ince doğranmış dereotunu ekleyin. Karışımı iyice karıştırın.
 • Böreği yapacağınız tepsiyi tereyağı ile yağlayın. Tepsiye ilk yufkanizi ekleyin, yufkaniz tepsiden büyük olacak ve yufka yanlardan sarkacaktir. Bu istediğimiz bir durum , en son bu parçayı boregin üstüne katlayacağız. Yufkaya bir fırça yardımı ile arıtılmış saf tereyağını sürün. Üstüne ikinci yufkayı yayın ve arıtılmış tereyağını sürün. Bu yufkadan sonra ıspanak peynir karışımının yarısını ekleyin. Üstüne üçüncü yufkayı ekleyip yine üstüne saf yağı sürün. Geri kalan ıspanak peynir karışımını ekleyin ve üstünü dördüncü yufkayı ekleyin, ve yandan sarkan yufkaları da sarıp böreği kapatın. Geri kalan saf yağı en üstteki yufka tabakasına sürün ve isterseniz üstüne çörekotu ve susam serpin. Böreği önceden ısıtılmış 230 derecelik fırında 12-15 dakika rengi dönene kadar pişirin.
Tags:
Keyif Veren Yemekler
Close Cookmode